Solved

Suppose Every Good Costs $8 Per Unit and Molly Holds

Question 96

Multiple Choice

Suppose every good costs $8 per unit and Molly holds $120.What is the real value of the money she holds?


A) $120.If the price of goods rises,to maintain the real value of her money holdings she needs to hold more dollars.
B) $120.If the price of goods rises,to maintain the real value of her money holdings she needs to hold fewer dollars.
C) 15 units of goods.If the price of goods rises,to maintain the real value of her money holdings she needs to hold more dollars.
D) 15 units of goods.If the price of goods rises,to maintain the real value of her money holdings she needs to hold fewer dollars.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions