Multiple Choice
Scenario 11.3 - Sammy's Sammwiches
Sammy's is the hot new lunch spot among the hipsters,who flock there at noon for their artisanal peanut butter and jelly sandwiches,which sell for $12.95.The sandwiches are made from two slices of their own artisanal bread,which they bake continuously throughout the day at a rate of seven loaves an hour (each loaf contains twenty slices) .The actual cost of a loaf of bread is $1 and the cost to hold a loaf is 80%,since freshness is important in baking as well as to hipsters.The cost to run a new batch of a dough is $3 per loaf.Sammy's sells their sandwiches at a rate of fifty per hour.
-What is the cost to run Sammy's at the economic production lot size?
A) $5.46
B) $2.73
C) $1.36
D) $0.68
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q83: Discounts related to price discrimination will be<br>A)volume
Q84: All costs that do not vary with
Q85: Scenario 11.1 - Bubble and Squeak<br>The rising
Q86: If decisions made at the retailer and
Q87: The quantity of inventory that a stage
Q89: Total ordering and holding costs<br>A)are relatively stable.<br>B)are
Q90: Scenario 11.3 - Sammy's Sammwiches<br>Sammy's is the
Q91: In a supply chain where each stage
Q92: Scenario 11.4 - Caffeine and Sugar<br>With a
Q93: Although a forward buy is often the