Solved

30.130.1 Assume That the Product Price Is $4 Per Unit and

Question 16

Multiple Choice

 Number of workers (per hour)  total output(per hour)  marginal physical product (output per worker)  total revenue(dollars per hour)  marginal revenue product (output per worker)
 1  4 ......  ______   ........
2  10   ______   ______  ______
 3  15   ______   ______   ______
 4  19   ______   ______   ______
 5  22   ______   ______   ______
Table 30.130.1 Assume that the product price is $4 per unit and that the hourly wage for workers is $12.Neither price nor wage changes with output.In Table 30.1, the contribution to total revenue of the fourth worker hired is


A) $76 per hour.
B) $16 per hour.
C) $4 per hour.
D) $12 per hour.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions