Solved

If the Price for a Box of Kiwis Is $40,the

Question 35

Multiple Choice

If the price for a box of kiwis is $40,the wage rate for kiwi laborers is $10 per hour,and a laborer can pick 3 boxes of kiwis per hour,the


A) MRP is $30 per hour.
B) MPP is $30 per hour.
C) Cost efficiency is 3/10 of a box per dollar.
D) Wage rate will tend to fall.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions