Solved

A Product Sells for $210 Per Unit,and Its Variable Costs

Question 102

Multiple Choice

A product sells for $210 per unit,and its variable costs per unit are $130.The fixed costs are $420,000.If the firm wants to earn $35,000 after tax income (assume a 30% tax rate) ,how many units must be sold?


A) 6,500
B) 6,275
C) 500
D) 5,875
E) 5,500

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions