Multiple Choice
If the revenue for a product (in dollars) is and the average revenue per unit is
,
, find
.
A) $520 per unit
B) $545 per unit
C) $530 per unit
D) $0 per unit
E) does not exist
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q36: Use properties of limits and algebraic methods
Q37: In this problem, cost, revenue, and profit
Q38: Write the equation of the tangent line
Q39: Differentiate the given function. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4005/.jpg"
Q40: A chain of auto service stations has
Q42: Determine whether the given function <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4005/.jpg"
Q43: For the given function, find the average
Q44: Use the graph of <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4005/.jpg" alt="Use
Q45: For the given function, find the instantaneous
Q46: Find <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4005/.jpg" alt="Find for