Multiple Choice
A nut wholesaler sells a mix of cashews and peanuts. He charges $2.80 per pound for cashews and $5.30 per pound for peanuts. If the mix is to sell for $3.1 per pound, how many pounds each of peanuts and cashews should be used to make 100 pounds of the mix?
A) The wholesaler should mix 5.8 pounds of peanuts with 59 pounds of cashews.
B) The wholesaler should mix 16 pounds of peanuts with 81.8 pounds of cashews.
C) The wholesaler should mix 18.2 pounds of peanuts with 84 pounds of cashews.
D) The wholesaler should mix 41 pounds of peanuts with 94.2 pounds of cashews.
E) The wholesaler should mix 12 pounds of peanuts with 88 pounds of cashews.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q63: Solve for y in terms of x.
Q64: Suppose the percent of U.S. high school
Q65: The equation in this problem leads to
Q66: Find the intercepts of the following function.
Q67: Solve the inequality and choose the graph
Q69: In seawater, the pressure p is related
Q70: A linear cost function is <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4005/.jpg"
Q71: Write the equation of the line through
Q72: Assume that the price for a pair
Q73: For <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4005/.jpg" alt="For and