Multiple Choice
A linear cost function is , where x represents the number of units produced. What is the cost of producing one more item if 100 are currently being produced? Round your answer to the nearest cent.
A) $8,545.97
B) $28.97
C) $5,620.00
D) $5,648.97
E) $100.00
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q12: For many species of fish, the weight
Q13: A couple seeking to buy a home
Q14: Solve the system by elimination, or by
Q15: Using data from the Internal Revenue Service,
Q16: Solve the inequality. <br> <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4005/.jpg" alt="Solve
Q18: Find the slope m and y-intercept b
Q19: Find the equilibrium point for the following
Q20: Choose the equation of the line with
Q21: For <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4005/.jpg" alt="For and
Q22: Use a graphing utility with the standard