Multiple Choice
Suppose the marginal cost for x units of a good is (dollars per unit) and if the fixed cost is $200. What is the total cost of producing 4 units of this good? Round your answer to the nearest dollar.
A) 168 dollars
B) 226 dollars
C) 228 dollars
D) 170 dollars
E) 240 dollars
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q6: Find the area of the shaded region.
Q7: Use an integral formula to evaluate <img
Q8: For what value of a is <img
Q9: Approximate the given integral by using the
Q10: Evaluate the improper integral if it converges,
Q12: Determine the most appropriate method or integral
Q13: For what value of c is the
Q14: Find the value of the sum <img
Q15: The total cost function for a product
Q16: Use the figure to decide which of