Multiple Choice
Using the labor time standard of 0.5 labor hour per unit and a labor cost standard of $10 per labor hour for a 10 pound bag of chocolate and the following actual cost and usage data, compute the direct labor rate variance.
A) $4,500 (U)
B) $4,500 (F)
C) $3,960 (F)
D) $3,960 (U)
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q7: Love-My-Lips specializes in manufacturing lipstick. Legally
Q8: Underfoot Products uses standard costing. The
Q9: Using the standard costs of $5
Q19: The formula used to compute budgeted total
Q42: Point Company uses the standard costing method.
Q47: A production manager usually is responsible for
Q65: The variable overhead efficiency variance is the
Q82: Standard unit costs generally do not include
Q105: Powerhorse, Inc., manufactures steel hitches for horse
Q115: The direct materials standards for the main