Multiple Choice
The standard cost card for a product indicates that one unit of the product requires 8 kilograms of a raw material at $0.80 per kilogram. The production of the product in April was 870 units, but production had been budgeted for 850 units. During April, 8,200 kilograms of the raw material were purchased for $6,888 and 7,150 kilograms of the raw material were used in production. The material variances for April were:
A) Option A
B) Option B
C) Option C
D) Option D
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q11: The standards for product F88W specify 3.4
Q277: Directly comparing a static planning budget to
Q347: The following materials standards have been established
Q349: Gilder Corporation makes a product with the
Q350: The Swenson Corporation has a standard costing
Q351: The following labor standards have been established
Q353: Blaster Inc., manufactures portable radios. Each radio
Q354: Holiday Chemical Corporation uses a standard cost
Q355: Labombard Clinic uses client-visits as its measure
Q357: Gilder Corporation makes a product with the