Multiple Choice
Degregorio Corporation makes a product that uses a material with the following direct material standards: The company produced 5,600 units in November using 21,750 kilos of the material. During the month, the company purchased 24,800 kilos of the direct material at a total cost of $168,640. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. The materials price variance for November is:
A) $4,256 F
B) $4,256 U
C) $4,960 F
D) $4,960 U
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q103: Gearhart Corporation bases its budgets on the
Q105: Desue Corporation makes a product with the
Q106: Poljak Tech is a for-profit vocational school.
Q108: Cosme Tech is a for-profit vocational school.
Q109: Privett Hospital bases its budgets on patient-visits.
Q110: Miao Clinic uses client-visits as its measure
Q111: Gandrud Kennel uses tenant-days as its measure
Q112: Smyer Corporation makes a product with the
Q135: In a company's standard costing system direct
Q230: Dehnert Midwifery's cost formula for its wages