Multiple Choice
Imrie Corporation makes a product that uses a material with the quantity standard of 9.5 grams per unit of output and the price standard of $5.00 per gram. In January the company produced 2,900 units using 26,940 grams of the direct material. During the month the company purchased 28,900 grams of the direct material at $4.90 per gram. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. The materials price variance for January is:
A) $2,755 U
B) $2,890 F
C) $2,890 U
D) $2,755 F
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q93: Shawl Corporation's variable overhead is applied on
Q146: The standards for product K17 call for
Q232: Kudej Printing uses two measures of activity,
Q233: Ortman Corporation makes a product with the
Q234: Deschamp Corporation's variable overhead is applied on
Q236: Pearse Kennel uses tenant-days as its measure
Q239: Miao Clinic uses client-visits as its measure
Q240: Juenemann Kennel uses tenant-days as its measure
Q241: Gilson Corporation manufactures and sells a single
Q242: Lehnertz Corporation manufactures and sells a single