Multiple Choice
Stench Foods Corporation uses a standard cost system to collect costs related to the production of its garlic flavored yogurt. The garlic (materials) standards for each container of yogurt produced are 0.8 ounces of crushed garlic at a standard cost of $2.30 per ounce. During the month of June, Stench purchased 75,000 ounces of crushed garlic at a total cost of $171,000. Stench used 64,000 of these ounces to produce 71,500 containers of yogurt.
The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.
What is Stench's materials price variance for June?
A) $1,500 Favorable
B) $15,640 Unfavorable
C) $17,250 Favorable
D) $23,800 Favorable
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q2: The standard price per unit for direct
Q304: Hepburn Clinic uses client-visits as its measure
Q305: Bruess Clinic uses patient-visits as its measure
Q306: Privett Hospital bases its budgets on patient-visits.
Q307: Wall Corporation, which produces commercial safes, has
Q308: Longview Hospital performs blood tests in its
Q310: Perla Kennel uses tenant-days as its measure
Q311: Wales Kennel uses tenant-days as its measure
Q312: Vanderhyde Kennel uses tenant-days as its measure
Q314: Schley Corporation applies manufacturing overhead to products