Multiple Choice
Galla Corporation makes a product with the following standard costs: The company budgeted for production of 2,400 units in June, but actual production was 2,500 units. The company used 19,850 pounds of direct material and 980 direct labor-hours to produce this output. The company purchased 21,700 pounds of the direct material at $6.70 per pound. The actual direct labor rate was $19.20 per hour and the actual variable overhead rate was $1.80 per hour. The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.
The materials quantity variance for June is:
A) $4,550 U
B) $4,355 F
C) $4,550 F
D) $4,355 U
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q96: Waste on the production line will result
Q239: Krejci Air uses two measures of activity,
Q287: Vangemert Corporation uses customers served as its
Q288: Hartz Urban Diner is a charity supported
Q289: Moates Corporation makes a product with the
Q290: Sund Corporation bases its budgets on the
Q293: Hagel Clinic uses client-visits as its measure
Q295: Larance Detailing's cost formula for its materials
Q296: Labombard Clinic uses client-visits as its measure
Q297: Coderre Corporation manufactures and sells a single