Multiple Choice
Epley Corporation makes a product with the following standard costs: In July the company produced 3,300 units using 12,240 pounds of the direct material and 2,760 direct labor-hours. During the month, the company purchased 13,000 pounds of the direct material at a cost of $35,100. The actual direct labor cost was $51,612 and the actual variable overhead cost was $20,148. The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.
The materials price variance for July is:
A) $3,465 U
B) $3,900 F
C) $3,465 F
D) $3,900 U
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q8: A flexible budget cannot be used to
Q222: Melrose Corporation makes a product that uses
Q223: Illescas Corporation manufactures and sells a single
Q224: Vanderhyde Kennel uses tenant-days as its measure
Q227: Tout Corporation makes a product that has
Q228: A manufacturing company that has only one
Q229: Beakins Corporation produces a single product. The
Q230: Letts Corporation manufactures and sells a single
Q231: Stitt Corporation manufactures and sells a single
Q280: Pettry Snow Removal's cost formula for its