Multiple Choice
Johnston Corporation manufactures a single product that it sells for $30 per unit. The company has the following cost structure: Last year there was no beginning inventory. During the year, 20,000 units were produced and 17,000 units were sold. Under absorption costing, the unit product cost would be:
A) $20 per unit
B) $12 per unit
C) $13 per unit
D) $8 per unit
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q49: George Corporation has no beginning inventory and
Q146: A manufacturing company that produces a single
Q147: Rollison Corporation has two divisions: Retail Division
Q148: The Los Angeles Division of Awercamp Manufacturing
Q149: Meyer Corporation has two sales areas: North
Q152: Keefe Corporation has two divisions: Western Division
Q153: Cervetti Corporation has two major business segments-East
Q154: Nantua Corporation has two divisions, Southern and
Q155: Propst Corporation has two divisions: Garden Division
Q156: Walkenhorst Corporation has two divisions: Bulb Division