Multiple Choice
Yankee Corporation manufactures a single product. The company has the following cost structure: Last year, 4,000 units were produced and 3,500 units were sold. There were no beginning inventories. Under variable costing, the unit product cost would be:
A) $4 per unit
B) $5 per unit
C) $7 per unit
D) $8 per unit
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q194: Hardee Inc., which produces a single product,
Q195: Jarvix Corporation, which has only one product,
Q196: Breedon Corporation produces a single product. Data
Q197: Clemmens Corporation has two major business segments:
Q198: Roskos Corporation has two divisions: Town Division
Q200: Lee Corporation, which has only one product,
Q201: Gabbert Corporation, which has only one product,
Q202: Hatfield Corporation, which has only one product,
Q203: Kosco Corporation produces a single product. The
Q204: The following data pertain to last year's