Multiple Choice
A product sells for $10 per unit and has variable expenses of $6 per unit. Fixed expenses total $45,000 per month. How many units of the product must be sold each month to yield a monthly profit of $15,000?
A) 6,000 units
B) 3,750 units
C) 15,000 units
D) 10,000 units
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q73: The company's contribution margin ratio is closest
Q74: Holdt Inc. produces and sells a single
Q75: What is the margin of safety in
Q76: Reynold Enterprises sells a single product for
Q77: Alcina Corporation produces and sells a single
Q79: Data concerning Kurek Corporation's single product appear
Q80: Eickhoff Corporation's contribution format income statement for
Q81: Ofarrell Corporation, a company that produces and
Q82: Koelsch Corporation's only product sells for $170
Q83: Solen Corporation's break-even-point in sales is $900,000,