Solved

Laredo Manufactures Nuts and Bolts from a Joint Process (Cost

Question 5

Multiple Choice

Laredo manufactures Nuts and Bolts from a joint process (cost = $80,000) . Five thousand pounds of Nuts can be sold at split-off for $20 per pound; ten thousand pounds of Bolts can be sold at split-off for $15 per pound. For product costing purposes Laredo allocates joint costs using the relative sales value method.
The amount of joint cost allocated to Bolts would be:


A) $32,000.
B) $40,000.
C) $48,000.
D) $60,000.
E) $80,000.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions