Essay
Quicksilver Company has set the following standards for one unit of product:
Direct material
Quantity: 6.2 pounds per unit
Price per pound: $11 per pound
Direct labor
Quantity: 6 hours per unit
Rate per hour: $23 per hour
Actual costs incurred in the production of 2,800 units were as follows:
Direct material: $194,350 ($11.50 per pound)
Direct labor: $393,750 ($22.50 per hour)
All materials purchased were consumed during the period.
Required:
Calculate the direct-material price and quantity variances, and the direct-labor rate and efficiency variances. Indicate whether each variance is favorable or unfavorable.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q15: Denver Enterprises recently used 14,000 labor hours
Q16: The following events occurred at Crescent Manufacturing
Q17: Standard costs are said to be useful
Q20: Consider the following information:<br>Direct material purchased and
Q21: Roberto Ventura operates a commercial painting business
Q22: Lucie Corporation's purchasing manager obtained a special
Q23: Marcie Simone is the long-time catering director
Q24: Standard costs:<br>A) allow a manager to assess
Q49: One of the most important conditions for
Q73: Variances are computed by taking the difference