Multiple Choice
The standard cost card for a product shows that the product should use 4 kilograms of material B per finished unit and that the standard price of material B is $4.50 per kilogram. During April, when the budgeted production level was 1,000 units, 1,040 units were actually made. A total of 4,100 kilograms of material B were used in production and the inventories of material B were reduced by 300 kilograms during April. The total cost of material B purchased during April was $14,400. The material variances for material B during April were:
A) Option A
B) Option B
C) Option C
D) Option D
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q9: The standard cost per unit is computed
Q38: Tidd Corporation makes a product with the
Q56: Bonnot Corporation makes a product that has
Q82: Hurren Corporation makes a product with the
Q112: Leerar Corporation makes a product with the
Q113: The following standards for variable manufacturing overhead
Q115: Ruston Corporation applies manufacturing overhead to products
Q116: Arrow Industries uses a standard cost system
Q134: Mazzo Corporation makes a product with the
Q158: Last month 75,000 pounds of direct material