Essay
The standards for product U31 call for 7.1 liters of a raw material that costs $12.10 per liter.Last month,1,900 liters of the raw material were purchased for $23,180.The actual output of the month was 200 units of product U31.A total of 1,200 liters of the raw material were used to produce this output.
Required:
a.What is the materials price variance for the month?
b.What is the materials quantity variance for the month?
Correct Answer:

Verified
a.Materials price variance = (AQ
AP)- (...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q107: Tower Company planned to produce 3,000 units
Q108: The following labor standards have been established
Q109: The Litton Company has established standards as
Q110: The following standards for variable manufacturing overhead
Q111: In general,the purchasing agent is responsible for
Q113: Jardell Corporation makes a product with the
Q114: Kornfeld Corporation produces metal telephone poles.In the
Q115: The following labor standards have been
Q116: Arrow Industries uses a standard cost system
Q117: Carskadon Corporation makes a product that uses