Multiple Choice
Fahey Company manufactures a single product that it sells for $25 per unit. The company has the following cost structure: There were no units in beginning inventory. During the year, 18,000 units were produced and 15,000 units were sold.
-The company's net operating income for the year under variable costing is:
A) $60,000
B) $81,000
C) $57,000
D) $69,000
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q37: Ingerson Company, which has only one product,
Q38: Clements Company, which has only one product,
Q39: Pong Incorporated's income statement for the most
Q40: Green Enterprises produces a single product. The
Q41: Craft Company produces a single product.Last year,the
Q43: Eagle Corporation manufactures a picnic table. Shown
Q44: A manufacturing company that produces a single
Q45: Jarvinen Company, which has only one product,
Q46: Sproles Inc.manufactures a variety of products.Variable costing
Q47: Absorption costing is more compatible with cost-volume-profit