Multiple Choice
Galla Corporation makes a product with the following standard costs: The company budgeted for production of 2, 400 units in June, but actual production was 2, 500 units.The company used 19, 850 pounds of direct material and 980 direct labor-hours to produce this output.The company purchased 21, 700 pounds of the direct material at $6.70 per pound.The actual direct labor rate was $19.20 per hour and the actual variable overhead rate was $1.80 per hour. The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours.The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.
The variable overhead rate variance for June is:
A) $196 U
B) $200 F
C) $200 U
D) $196 F
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q44: The standard cost per unit is computed
Q156: Sizzle Company uses a standard cost system
Q175: Eliezrie Corporation makes a product with the
Q176: Eliezrie Corporation makes a product with the
Q177: Melrose Corporation makes a product that uses
Q178: The Hanson Corporation employs a standard costing
Q179: Zacher Corporation makes a product with the
Q181: Epley Corporation makes a product with the
Q184: Wall Corporation, which produces commercial safes, has
Q185: Kowaleski Corporation makes a product with the