Multiple Choice
(Appendix 5A) Phoeuk Corporation manufactures and sells one product.The following information pertains to the company's first year of operations: The company does not have any variable manufacturing overhead costs or variable selling and administrative costs.During its first year of operations, the company produced 41, 000 units and sold 40, 000 units.The company's only product is sold for $231 per unit. Assume that the company uses a variable costing system that assigns $22 of direct labor cost to each unit that is produced.The unit product cost under this costing system is:
A) $88 per unit
B) $110 per unit
C) $209 per unit
D) $166 per unit
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q39: (Appendix 5A)Calder Corporation manufactures and sells one
Q40: (Appendix 5A)Tisch Corporation manufactures and sells one
Q41: (Appendix 5A)Wienecke Corporation manufactures and sells one
Q42: (Appendix 5A)Capello Corporation manufactures and sells one
Q43: (Appendix 5A)Phoeuk Corporation manufactures and sells one
Q44: (Appendix 5A)Griffy Corporation manufactures and sells one
Q45: (Appendix 5A)Albanese Corporation manufactures and sells one
Q47: (Appendix 5A)Schaadt Corporation manufactures and sells one
Q48: (Appendix 5A)Slezak Corporation manufactures and sells one
Q49: (Appendix 5A)Mendoza Corporation manufactures and sells one