Multiple Choice
Grammy Girl Products (GGP) has two divisions, Bones and Biscuits, both of which usually have independence in sourcing and pricing decisions. There is an unlimited supply of raw bones. Biscuits manufactures, amongst other items, a specialty product called BisBone. The BisBone formula requires 70% bone meal and 30% cereal per lbs, plus a dollop of meat flavoring. BisBone is usually sold in 20-lbs cases and processed bones in 5-lbs packs. Cost and sales pricing data appears below. In lieu of its normal processing, Bones sometimes grinds raw bones into bone meal (grinding costs $.05 per lbs) When bone meal is sold to Biscuits, bulk packaging is used which costs $1 per 100 lbs sack; when sold to other firms, it is packed in 50lbs containers, costing $3 each. Bones prices the container product at $180. Biscuits just received an order for 800 cases of one of its specialty products, BisBone, and is contemplating purchasing bone meal from its sister division. Should Biscuits buy bone meal from Bones at the price calculated in Q5-9?
A) Yes, because it is $0.55 per lb cheaper than its external supplier's
B) No, because it is $0.55 per lb more costly than its external supplier's
C) Yes, because it is $0.025 per lb cheaper than its external supplier's
D) No, because it is $0.60 per lb more costly than its external supplier's
E) None of the above
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q5: The Maple Way Golf Course is a
Q6: Levis is a large manufacturer of office
Q7: Mesopotamian Materials Inc. (MMI) has two
Q8: PepsiCo, a major soft drink company, had
Q9: The Eastern University Business School teaches some
Q11: Double Marginalization of Transfer Pricing<br>Serviflow manufactures
Q12: The Alpha Division of the Carlson Company
Q13: At a Stern-Stewart conference, one of the
Q14: Grammy Girl Products (GGP) has two
Q15: Joan Chris is the Denver district manager