Multiple Choice
Teich Inc.is considering whether to continue to make a component or to buy it from an outside supplier.The company uses 15,000 of the components each year.The unit product cost of the component according to the company's absorption cost accounting system is given as follows:
Assume that direct labor is a variable cost.Of the fixed manufacturing overhead,10% is avoidable if the component were bought from the outside supplier;the remainder is not avoidable.In addition,making the component uses 3 minutes on the machine that is the company's current constraint.If the component were bought,time would be freed up for use on another product that requires 6 minutes on this machine and that has a contribution margin of $8.10 per unit.
When deciding whether to make or buy the component,what cost of making the component should be compared to the price of buying the component?
A) $15.55 per unit
B) $11.50 per unit
C) $19.15 per unit
D) $15.10 per unit
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q55: Gierlach Beet Processors, Inc., processes sugar beets
Q56: Which of the following is not an
Q63: An avoidable cost is a cost that
Q75: The constraint at Fulena Inc.is an expensive
Q78: Wright,Inc.produces three products.Data concerning the selling prices
Q79: Northern Stores is a retailer in the
Q80: Kosakowski Corporation processes sugar beets in batches.
Q106: Defective units should be detected and scrapped
Q146: One way to increase the effective utilization
Q177: When a company has a production constraint,