Multiple Choice
The Odle Company makes and sells a single product called a Kitt. Odle uses a standard costing system. Each Kitt has a standard cost of 5 pounds of material at $12 per pound and 0.9 direct labor-hours at $15 per hour. There were no inventories of any kind on June 1. During June, the following events occurred:
• Purchased 17,000 pounds of material at a total cost of $190,000.
• Used 15,000 pounds of material to produce 2,400 Kitts.
• Used 1,900 hours of direct labor time at a total cost of $38,000.
-Odle Company purchased material on account.The entry to record the purchase of materials will include a:
A) credit to Work in Process.
B) debit to Accounts Receivable.
C) credit to Accounts Payable.
D) credit to Raw Materials Inventory.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q3: Mate Corporation's standard wage rate is $11.90
Q4: Compound V11V is used to make Hickenbottom
Q5: When the actual amount of a raw
Q6: The standards for product A22G specify 8.2
Q7: Compound Y23Z is used by Mcfadin Corporation
Q9: Karo Corporation has provided the following data
Q10: Which of the following entries would correctly
Q11: The following standards have been established for
Q12: If the actual purchase price for materials
Q13: The Odle Company makes and sells a