Solved

If a Supermarket Runs an Ad for a Gallon of Milk

Question 39

Multiple Choice

If a supermarket runs an ad for a gallon of milk in the local newspaper at a price that many consumers will recognize as a low price for this product, this is an example of:


A) Reference pricing
B) Price lining
C) Bundle pricing
D) Leader pricing
E) Bait pricing

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions