Solved

If 400 Apple Pies Are Sold at $4 Per Pie

Question 60

Multiple Choice

If 400 apple pies are sold at $4 per pie, but 600 apple pies are sold at $3 per pie, we know:


A) ​that the demand for pies is elastic over that price range.
B) ​that the demand for pies is inelastic over that price range.
C) ​that the demand for pies is unit elastic over that price range.
D) ​nothing about the elasticity of demand.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions