Multiple Choice
Given the following information, determine the cost of ending inventory at December 31 using the LIFO perpetual inventory method. December 2: 5 units were purchased at $7 per unit.
December 9: 10 units were purchased at $9.40 per unit.
December 11: 12 units were sold at $35 per unit.
December 15: 20 units were purchased at $10.15 per unit.
December 22: 18 units were sold at $35 per unit.
A) $51.75
B) $83.22
C) $41.30
D) $94.00
E) $50.75
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q58: If obsolete or damaged goods can be
Q201: The consistency concept:<br>A)Prescribes that a company use
Q203: Monthly or quarterly statements are called interim
Q204: The assignment of costs to cost of
Q205: A company made the following merchandise purchases
Q207: LIFO assumes that inventory costs flow in
Q208: The assignment of costs to the cost
Q209: The cost of goods purchased will differ
Q210: A company had inventory on November 1
Q211: As part of its year end adjusting