Solved

A Company Had Inventory of 5 Units at a Cost

Question 150

Multiple Choice

A company had inventory of 5 units at a cost of $20 each on November 1. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6, they purchased 6 units at $25 each. On November 8, they sold 18 units for $54 each. Using the LIFO perpetual inventory method, what was the cost of the 18 units sold?


A) $395
B) $410
C) $450
D) $510
E) $520

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions