Solved

A Company Had 8 Units of Inventory at a Cost

Question 121

Multiple Choice

A company had 8 units of inventory at a cost of $12 each in inventory on November 1. On November 2, the company purchased 13 units at $13 each. On November 6, the company purchased 9 units at $14 each. On November 8, the company sold 24 units for $57 each. Given this information, determine the cost of the 24 units sold using the LIFO periodic inventory method.


A) $307
B) $319
C) $336
D) $415
E) $442

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions