Solved

A Company Had 22 Units of Inventory at a Cost

Question 108

Multiple Choice

A company had 22 units of inventory at a cost of $26 each on March 1. On March 2, the company purchased 27 units at $27 each. On March 6, the company purchased 23 units at $28 each. On March 8, the company sold 52 units for $71 each. Given this information, determine the cost of the 52 units sold using the LIFO periodic inventory method.


A) $1,997
B) $1,456
C) $1,436
D) $1,425
E) $1,385

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions