Solved

A Company Had 240 Units of Inventory at a Cost

Question 78

Multiple Choice

A company had 240 units of inventory at a cost of $148 each on April 1. On April 5, the company purchased 440 units of inventory for $168 each. On April 12, the company purchased 140 units for $208 each. On April 20, 480 units were sold. Given this information, determine the cost of the 480 units sold using the weighted average periodic inventory method. (Do not round your intermediate calculations; round the final answer to nearest dollar amount.)


A) $57,452.
B) $63,120.
C) $65,120.
D) $81,108.
E) $83,108.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions