Multiple Choice
Compound G92N is used to make Passero Corporation's major product. The standard cost of G92N is $28.60 per ounce and the standard quantity is 2.9 ounces per unit of output. In the most recent month, 2,000 ounces of the raw material were purchased at a cost of $29.50 per ounce. When recording the purchase of materials, Raw Materials would be:
A) credited for $59,000.
B) debited for $57,200.
C) credited for $57,200.
D) debited for $59,000.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q6: Castanada Corporation has provided the following data
Q7: Lian Corporation's standard wage rate is $12.10
Q8: Kirsch Corporation's standard wage rate is $13.40
Q9: Compound C90N is a raw material used
Q10: Compound C90N is a raw material used
Q12: The Dexon Company makes and sells a
Q13: Kouba Manufacturing Corporation's actual direct labor cost
Q14: Drake Company purchased materials on account. The
Q15: Compound C90N is a raw material used
Q16: Lemoine Corporation's standard wage rate is $11.50