Essay
The standards for product C78 call for 2.0 pounds of a raw material that costs $13.30 per pound. Last month, 5,900 pounds of the raw material were purchased for $74,045. The actual output of the month was 2,640 units of product C78. A total of 5,300 pounds of the raw material were used to produce this output.
Required:
a. What is the materials price variance for the month?
b. What is the materials quantity variance for the month?
c. Prepare journal entries to record the purchase and use of the raw material during the month. (All raw materials are purchased on account.)
Correct Answer:

Verified
a. Materials price variance = (AQ x AP) ...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q21: Lian Corporation's standard wage rate is $12.10
Q22: The Dexon Company makes and sells a
Q23: Capizzi Corporation has provided the following data
Q24: Castanada Corporation has provided the following data
Q25: When the actual wage rate paid to
Q27: Lian Corporation's standard wage rate is $12.10
Q28: The following standards have been established for
Q29: Compound A39A is used by Ashline Corporation
Q30: Henifin Corporation has provided the following data
Q31: Lafaso Corporation has provided the following data