Multiple Choice
Hoppe Inc. manufactures widgets. Management has determined that each widget has a standard materials cost of $3.50 when 2.5 ounces of raw material at a cost of $1.40 per ounce are used. The static budget for the month of December showed an estimated production of 4,000 widgets in December. During December, 4,300 widgets were actually produced. The actual cost for each widget was $3.60 when 2.25 ounces of raw material at a cost of $1.60 per ounce were purchased and used. What should be the total direct materials cost according to Hoppe's flexible budget for December?
A) $14,400
B) $15,050
C) $14,000
D) $15,480
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q13: Which of the following statements is true
Q14: Meow Products Ltd. Meow Products Ltd. produces
Q15: In most companies, machines break down occasionally
Q16: A budget for a single unit of
Q17: Which of the following statements is true
Q19: Washington Inc. has an unfavorable fixed overhead
Q20: Dabney Inc. has a favorable direct labor
Q21: Which of the following statements is true
Q22: Moreland Manufacturing Inc. Moreland Manufacturing Inc. produces
Q23: Jackie makes and sells handmade beaded jewelry.