Multiple Choice
JAX Inc. In early 2012, JAX Inc. had budgeted for the production and sales of 5,000 units at a sales price of $15 per unit. The following information is available regarding the standard cost for each unit: Actual results for 2012 were determined to be as follows:
Refer to the JAX Inc. information above. What was JAX Inc.'s sales price variance for 2012?
A) $15,000 F
B) $15,000 U
C) $16,800 F
D) $16,800 U
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q83: Moreland Manufacturing Inc. Moreland Manufacturing Inc. produces
Q84: The type of budget that consider standard
Q85: What is "task analysis" and how is
Q86: Paw-Paw Products Paw-Paw Products produces and sells
Q87: As a manager, how would you determine
Q89: Chilé Products Ltd. Chilé Products Ltd. bottles
Q90: Miller Company has an unfavorable materials price
Q91: Lukey Products has an unfavorable materials usage
Q92: Moreland Manufacturing Inc. Moreland Manufacturing Inc. produces
Q93: A(n) _ is attainable only when near-perfect