Solved

Which of the Following Is an Example of Using Unit

Question 16

Multiple Choice

Which of the following is an example of using unit ratemethod of solving proportions?


A) If 23= x15 ,find the cross products,30 = 3x,and then solve for x.x = 10.
B) Allison bought 3 pairs of socks for $12.To find out how much 10 pairs cost,find that $12 divided by 3 is $4 a pair,and multiply $4 by 10 for a total of $40.
C) A square with a length of 2 inches was enlarged by a scale factor of 4 and is now 8 inches long.
D) If 5 candy bars cost $4.50,then 10 would cost $9.(Because 5 × 2 = 10,multiply $4.50 by 2) .

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions