Multiple Choice
Suppose that the price of cornflakes is $3 per box and the price of oatmeal is $4.50 per box. Both boxes contain the same number of ounces of cereal. The relative price of cornflakes in terms of oatmeal is
A) 0.67.
B) 1.0.
C) 0.75.
D) 1.50.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q16: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5018/.jpg" alt=" -Refer to the
Q55: A demand curve is a<br>A) graphical representation
Q115: An indirect or inverse relationship between price
Q170: Briefly discuss the determinants of demand other
Q185: Which of the following will cause a
Q266: Which one of the following would cause
Q273: Suppose that short skirts that were fashionable
Q275: All of the following will cause a
Q276: There is an increase in the demand
Q280: An increase in the price of corn