Multiple Choice
Widman, Inc. makes and sells only one product and uses standard costing. The standard cost sheet for one unit of product includes the following:
• Direct materials: 5 grams at $0.35 per gram
• Direct labor: 1 hour at $8 per hour
Last period the company had the following results:
• 5,000 grams of direct materials purchased at $0.40 per gram
• 4,000 grams of direct materials used in production
• 900 units of product were made
• 850 hours of direct labor were used at $8.50 per hour
-The journal entry to record the purchase of direct materials last period would include:
A) Raw materials $2,000, Debit; materials price variance $250, Credit
B) Raw materials $1,750, Debit; materials price variance $250, Credit
C) Raw materials $2,000, Debit; materials price variance $250, Debit
D) Raw materials $1,750, Debit; materials price variance $250, Debit
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q24: An unfavorable materials quantity variance is recorded
Q25: The following standards have been established for
Q26: A favorable labor efficiency variance is recorded
Q27: Albert Manufacturing Company manufactures a single product.
Q28: Pinkney Corporation has provided the following data
Q30: Compound K52E is a raw material used
Q31: Enwall Corporation's standard wage rate is $11.20
Q32: The journal entry below: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB2490/.jpg" alt="The
Q33: Gramajo Corporation's standard wage rate is $10.10
Q34: The standards for product Q58W specify 8.4