Multiple Choice
The standard cost card for a product indicates that one unit of the product requires 8 kilograms of a raw material at $0.80 per kilogram. The production of the product in April was 870 units, but production had been budgeted for 850 units. During April, 8,200 kilograms of the raw material were purchased for $6,888 and 7,150 kilograms of the raw material were used in production. The material variances for April were:
A) Option A
B) Option B
C) Option C
D) Option D
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q99: Galla Corporation makes a product with the
Q100: The Swenson Corporation has a standard costing
Q101: Eliezrie Corporation makes a product with the
Q102: Ortman Corporation makes a product with the
Q103: Beakins Corporation produces a single product. The
Q105: Eliezrie Corporation makes a product with the
Q106: Blue Corporation's standards call for 2,500 direct
Q107: Pardoe, Inc., manufactures a single product in
Q108: A manufacturing company that has only one
Q109: Beakins Corporation produces a single product. The