Solved

Galla Corporation Makes a Product with the Following Standard Costs

Question 150

Multiple Choice

Galla Corporation makes a product with the following standard costs:
Galla Corporation makes a product with the following standard costs:     The company budgeted for production of 2,400 units in June, but actual production was 2,500 units. The company used 19,850 pounds of direct material and 980 direct labor-hours to produce this output. The company purchased 21,700 pounds of the direct material at $6.70 per pound. The actual direct labor rate was $19.20 per hour and the actual variable overhead rate was $1.80 per hour.  The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.  -The materials price variance for June is: A) $6,150 F B) $6,150 U C) $6,510 F D) $6,510 U

The company budgeted for production of 2,400 units in June, but actual production was 2,500 units. The company used 19,850 pounds of direct material and 980 direct labor-hours to produce this output. The company purchased 21,700 pounds of the direct material at $6.70 per pound. The actual direct labor rate was $19.20 per hour and the actual variable overhead rate was $1.80 per hour.

The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.

-The materials price variance for June is:


A) $6,150 F
B) $6,150 U
C) $6,510 F
D) $6,510 U

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions