Solved

A Product Sells for $200 Per Unit, and Its Variable

Question 174

Multiple Choice

A product sells for $200 per unit, and its variable costs per unit are $130. The fixed costs are $420,000. What is the break-even point in dollar sales?


A) $2,100.
B) $6,000.
C) $420,000.
D) $646,154.
E) $1,200,000.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions