Solved

A Company Normally Sells Its Product for $20 Per Unit

Question 99

Multiple Choice

A company normally sells its product for $20 per unit. However, the selling price has fallen to $15 per unit. This company's current inventory consists of 200 units purchased at $16 per unit. Net realizable value has now fallen to $13 per unit. Calculate the value of this company's inventory at the lower of cost and net realizable value.


A) $2,550.
B) $2,600.
C) $2,700.
D) $3,000.
E) $3,200.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions