Solved

Ransom, Inc

Question 126

Essay

Ransom, Inc. budgets direct materials cost at $1.10/liter and each product requires 4 liters per unit of finished product. April's activities show usage of 832 liters to complete 196 units at a cost of
$798.72. Compute the direct materials price and quantity variances. Indicate if the variance is favorable or unfavorable.

Correct Answer:

verifed

Verified

* 196 unit...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions