Multiple Choice
The cost of producing one additional unit of a product is called ________.
A) Cost of goods sold
B) Cost of materials
C) Cost of services sold
D) Cost of utilities
E) Cost of lease
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q6: To help determine whether your business will
Q7: You only need to be concerned with
Q8: Total gross profit = _.<br>A) Total cost
Q9: A manufacturing type of business sells an
Q10: What type of business deals in tangible
Q12: Core values include the fundamental ethical and
Q13: A retail business buys from _ and
Q14: Giovanni's entrepreneurial venture produces a tangible product.
Q15: If the Foreign Exchange rate between the
Q16: For your business to be successful you