Solved

Queen,LtdHas One Product

Question 44

Multiple Choice

Queen,Ltd.has one product.Its sales price and variable cost per unit are $25 and $20,respectively.Last year,Queen sold 25,000 units,which was 5,000 more than the break-even point.What were Queen's fixed expenses?


A) $100,000
B) $125,000
C) $300,000
D) There is not enough information to answer the question.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions